Blog

Współpraca ECAD / MCAD

Współpraca ECAD / MCAD

Tradycyjny sposób projektowania z rozdzieleniem na projekty mechaniczne a elektroniczne staje się z dnia na dzień coraz bardziej przestarzały. Wprowadzenie inteligentnie połączonych produktów sprawia, że procesy projektowania stają się bardziej połączone i oparte na współpracy niż kiedykolwiek wcześniej. A jednak pomimo tej presji nadal wydaje się, że domeny ECAD i MCAD to dwa oddzielne światy, które nadal działają na starych zasadach. Złe nawyki ciężko umierają, a tworzenie nowych jest jeszcze trudniejsze. Czego więc potrzeba projektantom ECAD, aby rozpocząć współpracę z odpowiednikami MCAD, aby tworzyć w pełni połączone i spójne produkty?

W wielu urządzeniach w dzisiejszych czasach ciężko znaleźć konstrukcję mechaniczną, która działa samodzielnie i jest pozbawione zintegrowanej płytki drukowanej (PCB). Jednak pomimo tego, że końcowe produkty są połączeniem mechaniki i elektroniki, to często sam proces projektowania jest fragmentaryczny, nieefektywny i ostatecznie bardzo trudny dla zaangażowanych projektantów. W wyniku nieudanego procesu komunikacji, z którym wszyscy się zmagają, występuje kilka oczywistych problemów. Możemy do nich zaliczyć:

  • Nieefektywny proces projektowania. Projektanci mechanicy i elektronicy często mają problemy z organizowaniem i zarządzaniem wieloma wersjami tego samego projektu w swoich własnych, odizolowanych domenach. Wynikiem tego jest utrudniona komunikacja, a sam proces projektowania znacząco się wydłuża.
  • Przekroczone terminy oraz budżet. Współpraca nad współdzielonym projektem jest wciąż bardzo utrudniona, przez co szuka się innych i nie jednokrotnie drogich oraz czasochłonnych rozwiązań, jak na przykład tworzenie prototypów. Próby naprawy błędów powstałych w procesie projektowania prowadzą do utraty czasu i pieniędzy.
  • Słaba obsługa klienta. Chociaż projekt został zakończony a finalny produkt trafił do produkcji to efekty nieudanego procesu projektowania często dotykają finalnego konsumenta. Bez pełnego przetestowania produktów firma ryzykuje utratę pieniędzy na pokrycie kosztów gwarancji, jeśli produkty nie spełniają standardów jakościowych.

Problemy te są dość oczywiste i dotknęły wszystkich biorących udział w procesie projektowania w większym lub mniejszym stopniu. Natomiast pytanie brzmi czy da się coś z tym problemem zrobić?

Rozwiązanie stosowane aktualnie
Społeczność inżynierów od lat szuka sposobu na rozwiązanie problemów związanych ze współpracą między zespołami projektantów ECAD i MCAD. Aktualnie korzysta się ze znanych rozwiązań takich jak przesyłanie modeli w formacie STEP, tworzenie prototypów i używanie poczty e-mail do informowania o zmianach w projekcie. Te wypróbowane metody są tak często wykorzystywane nie dlatego że działają w taki sposób, w jaki się tego oczekuje, ale tylko dlatego że ciężko jest je zastąpić. Ręczny proces importu / eksportu modeli STEP między środowiskami projektowymi ECAD i MCAD jest rozwiązaniem, które działa ale nie jest wydajne oraz nie zabezpiecza użytkowników przed utratą krytycznych danych projektowych podczas każdej translacji.

SOLIDWORKS PCB Connector
Wtyczka SOLIDWORKS PCB Connector dla programu Altium Designer została specjalnie utworzona w celu rozwiązania problemu współpracy ECAD / MCAD. To rozszerzenie ostatecznie eliminuje podstawowe problemy związane z wymianą danych oraz komunikacją. Zapewnia jednocześnie zarządzane środowisko dla zmian projektu pomiędzy programami Altium Designer, a SOLIDWORKS.

Zarządzanie zamianami w projekcie
Dzięki dodatkowi PCB Connector projektanci mogą natychmiast wprowadzać zmiany w rozmieszczeniu komponentów, kształcie płytki oraz w otworach montażowych. Będą one widoczne zarówno w środowisku Altium, jak i SOLIDWORKS.

pcb_connector_image1-615x346

Komentarze do zarządzania rewizjami
Szczegółowy komentarz oraz historia zmian projektu dokładnie pokażą jakie zmiany zostały wprowadzone w płytce drukowanej przez projektantów mechaniki. Zmiany można natychmiast zaakceptować lub odrzucić w razie wystąpienia takiej potrzeby.

pcb_connector_image2-615x346

Export płytki PCB z geometrią ścieżek miedzianych
Podczas eksportu płytki PCB zAltium Designer do SOLIDWORKS poza geometrą samej płytki zostaną również wyeksportowane ścieżki miedziane. Dzięki temu możliwe stanie się wykonanie szczegółowej analizy termicznej, czy wibracyjnej.

pcb_connector_image3-615x346

Ujednolicone dane komponentów
Komponenty zostaną automatycznie połączone pomiędzy Altium Designer i środowiskiem MCAD, a zmiany będą odzwierciedlone w obu systemach projektowych. Dzięki temu zaoszczędzimy czas potrzebny na ręczne dopasowanie elementów.

pcb_connector_image4-615x346

Wsparcie SOLIDWORKS
Poprzez wtyczkę PCB CONNECTOR uzyskamy natychmiastowy dostęp do modeli mechanicznych komponentów i obudów, dzięki czemu zapewnimy prawidłowe dopasowanie płytki z obudową za pierwszym razem. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że wyeliminujemy także niepewność, czy dana płytka z komponentami zmieści się w obudowie.

pcb_connector_image5-615x346

Udostępnij

Powiązane wpisy

Skomentuj Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *