Blog

Wymagania sprzętowe SOLIDWORKS 2023

Wymagania sprzętowe SOLIDWORKS 2023

Podczas wyboru nowego oprogramowania CAD, takiego jak SOLIDWORKS, ważne jest, aby pamiętać, że odpowiedni sprzęt jest kluczowy dla poprawnego działania systemu. Niestety, wiele osób pomija wymagania sprzętowe i skupia się jedynie na samym programie. Jako certyfikowany dostawca oprogramowania SOLIDWORKS zalecamy zapoznanie się z wymaganiami sprzętowymi dostarczonymi przez producenta oraz naszymi uwagami i zaleceniami w celu uniknięcia niepotrzebnych problemów płynących z niewydolnego stanowiska pracy.

Niektórzy sugerują, że własnoręczne składanie i konfigurowanie stacji roboczej może zaoszczędzić pieniądze, jednak zalecamy zakup gotowej stacji roboczej od renomowanego producenta sprzętu. Tego typu urządzenia zostały przetestowane, zoptymalizowane i certyfikowane do pracy z profesjonalnymi aplikacjami, takimi jak SOLIDWORKS. Lepiej jest wykorzystać cenny czas na projektowanie i tworzenie świetnych projektów w SOLIDWORKS, zamiast poświęcać go na rozwiązywanie problemów z kompatybilnością sprzętową.

Nie należy patrzeć wyłącznie na liczby i specyfikacje przy porównywaniu komponentów sprzętowych. Wiele z nich posiada podobne numery modeli i specyfikacje, ale wykorzystywane są do różnych zadań. W razie wątpliwości warto skonsultować się z profesjonalistą lub specjalistą technicznym, aby pomóc w ocenie komponentów sprzętowych.

Należy pamiętać, że SOLIDWORKS z każdą nową wersją wykorzystuje coraz więcej nowoczesnych technologii, co wpływa na wydajność programu. Warto więc rozważyć aktualizację do najnowszej wersji SOLIDWORKS, aby skorzystać z tych usprawnień.

Firma Computer Controls dopracowała ogólne zalecenia dotyczące sprzętu, które powinny być uwzględnione przy zakupie nowej stacji roboczej.

Wymagania minimalne

Niewielkie zmiany projektowe dla projektów montażowych o średnim stopniu skomplikowania. Budowanie części i złożeń o średnim stopniu skomplikowania, wykonywanie szczegółowych rysunki, skomplikowanych schematów oraz podstawowe foto-renderowanie.

Procesor – Obecna generacja Intel Corei7 / AMD Ryzen lub wyższe 
Pamięć RAM – 32 GB lub więcej 
Dysk Twardy – 512GBs+ NVMePCIe SSD Drive
Karta Graficzna – NVIDIA P400 / AMD Radeon Pro WX 2100, 3200 / Intel HD P4000 lub wyższe
System operacyjny – Windows 10 Pro (64-bitowy)
Dodatkowe oprogramowanie – Microsoft Office 2016 lub nowszy
Sugerowane modele komputerów stacjonarnych – Dell Precision 3260, HP, Z2, Z4; Lenovo ThinkStation P330 lub lepszy.
Sugerowane modele laptopów – Dell Precision 3571; HP ZBook Firefly/Fury 15; Lenovo ThinkPad P14s lub lepszy (Lepszy może lepiej nowszy?).

Wymagania podstawowe 

Do projektowania złożonych części, dużych złożeń, skomplikowanych wielostronicowych rysunków. Przeprowadzanie wstępnej analizy metodą elementów skończonych, badania kinematyczne i renderowanie zdjęć ze złożoną scenografią.

Procesor – Obecna generacja Intel Core i7 lub AMD Ryzen / Ryzen Pro lub wyższe 
Pamięć RAM – 64 GB lub więcej 
Dysk Twardy – Dyski SSD NVMe PCIe o pojemności 512 GB lub więcej i/lub RAID
Karta Graficzna – NVIDIA RTX A2000 / AMD Radeon Pro WX 5500 lub wyższe
System operacyjny – Windows 10 Pro (64-bitowy)
Dodatkowe oprogramowanie – Microsoft Office 2016 lub nowszy
Sugerowane modele komputerów stacjonarnych – Dell Precision 3660; HP Z2, Z4, Z6; Lenovo ThinkStation P520 lub lepszy.
Sugerowane modele laptopów – Dell Precision 5770; HP ZBook Firefly / Fury / Studio, 15, 17;
Lenovo ThinkPad P15s lub lepszy.

Wymagania zaawansowane

Projektowanie bardzo złożonych powierzchni, części blaszanych i plastikowych. Tworzenie skomplikowanych i bardzo zaawansowanych złożeń i schematów, a także wielostronicowych szczegółowych rysunków. (co jest złożonym modelem ? może zapodać przykład)

Procesor – Najszybszy Intel Core i9, Xeon / AMD Ryzen Pro
Pamięć RAM – 96 GB lub więcej 
Dysk Twardy – Dyski SSD NVMe PCIe o pojemności 1 TB+ i/lub RAID
Karta Graficzna – NVIDIA RTX A4500 / Radeon Pro WX 6600 lub wyższe. Rozważ kilka kart równolegle.
System operacyjny – Windows 10 Pro (64-bitowy)
Dodatkowe oprogramowanie – Microsoft Office 2016 lub nowszy
Sugerowane modele komputerów stacjonarnych – Dell Precision 5820; HP Z6, Z8; Lenovo ThinkStation P720 lub lepszy. 
Sugerowane modele laptopów – Dell Precision 7670; HP ZBook Firefly / Fury / Studio, 15, 17; Lenovo ThinkPad P15, P1 lub lepszy.

Analiza poszczególnych elementów sprzętowych: 

 • Processor (CPU)

Procesor jest najbardziej istotnym elementem wydajności całego systemu. Ogólnie ujmując im szybszy procesor, tym szybciej działające oprogramowanie SOLIDWORKS, należy jednak pamiętać, że sam procesor to nie wszystko.
-    Przy zakupie nowego komputera Computer Controls nie poleca wyboru procesora poniżej aktualnej generacji procesora Intel Core i7 lub AMD Ryzen.
-    Nowe serie procesorów mogą mieć podobne prędkości taktowania oraz liczby rdzeni co poprzednich serie, jednak usprawnienie całej architektury mogą przyczynić się do ogólnie poprawionej wydajności, przekraczającej wartości specyfikacji technicznej.
-    Wielordzeniowość i hiperwątkowanie, które występują w dzisiejszych procesorach, są mało wykorzystywane w podstawowej aplikacji modelowania w SOLIDWORKS. W przypadku ogólnego modelowania należy dążyć do wyższych prędkości taktowania niż do liczby rdzeni.
-    Multi-processing jest wykorzystywany do uruchamiania równocześnie wielu aplikacji na komputerze oraz do wtyczek SOLIDWORKS, takich jak SOLIDWORKS Simulation i SOLIDWORKS Flow Simulation. Wykorzystują one rozległe możliwości multi-processingu i dla stanowisk pracy z symulacją, należy priorytetowo traktować liczbę rdzeni ponad prędkość taktowania.

 • Pamięć systemowa (RAM)

Kolejnym kluczowym elementem wpływającym na ogólną wydajność systemu jest pamięć operacyjna, czyli RAM. Ilość RAM bezpośrednio wpływa na liczbę i rozmiar programów, jakie można uruchomić w danym momencie na komputerze. Im większa ilość pamięci RAM, tym większe i bardziej rozbudowane programy można uruchomić przy zachowaniu najwyższej wydajności. Brak wystarczającej ilości pamięci systemowej prowadzi do spadku wydajności całego systemu.
-    SOLIDWORKS zaleca co najmniej 16 GB RAM-u.
-    Computer Controls zaleca co najmniej 32 GB RAM-u, a co najmniej 64 GB, jeśli regularnie wykonuje się symulacje FEA i CFD.
-    Ważne jest również odpowiednie taktowanie pamięci RAM, ponieważ może mieć ona wpłynąć na ogólną wydajność systemu. W przypadku niektórych procesorów, zwiększenie taktowania pamięci RAM może również wpłynąć na wydajność całego systemu.

 • Karta graficzna

Podczas konfigurowania stacji roboczej do pracy z SOLIDWORKS, jest traktowana z mniejszą waga gdyż jest głównie wykorzystywana do renderowania obrazów oraz obsługi dużych złożeń. To ona wpływa na płynność obracania, przybliżania, oddalania i odświeżania obrazów na ekranie. Dodatkowo karty graficzne jest odpowiedzialna również za tworzenie wizualizacji oraz wyświetlanie obrazów w sposób bardziej realistyczny.
-    Zaleca się zakup karty graficznej klasy stacji roboczej, aby zoptymalizować działanie SOLIDWORKS. Karty graficzne klasy konsumenta są zoptymalizowane do gier wideo, ale nie do uruchamiania profesjonalnych aplikacji takich jak 3D CAD i są najczęstszym źródłem niestabilności w SOLIDWORKS.
-    Strona certyfikacji sprzętu SOLIDWORKS zawiera obszerną listę obsługiwanych kart graficznych i certyfikowanych sterowników. Niektóre funkcje, takie jak graficzne renderowanie w czasie rzeczywistym (RealView), wymagają obsługiwanego typu karty.
-    SOLIDWORKS obsługuje tylko sprzętowe przyspieszenie OpenGL. Dodatkowo SOLIDWORKS 2019 i nowsze wykorzystują OpenGL 4.5 dla poprawy wydajności z włączoną opcją Rozszerzonej wydajności graficznej.
-    SOLIDWORKS Visualize wykorzystuje różne architektury GPU do renderowania w trybie hybrydowym i GPU. Szczegółowe wymagania techniczne dla SOLIDWORKS Visualize można znaleźć na stronie internetowej producenta.

 • Dysk twardy

Oprócz funkcji magazynowania aplikacji i plików, dysk twardy może odgrywać kluczową rolę w ogólnej wydajności systemu.
-    Dla optymalnej wydajności, SOLIDWORKS zaleca używanie szybkiego dysku SSD (Solid State Drive). Choć starsze dyski SSD oparte na interfejsie SATA przynoszą znaczącą poprawę w porównaniu do dysków magnetycznych, Computer Controls zaleca wybór nowszych, o wyższej przepustowości dysków NVMe/PCIe w porównaniu do dysków opartych na interfejsie SATA.
-    Przy wyborze pojemności dysku, należy uwzględnić odpowiednią ilość wolnej przestrzeni na wirtualną pamięć i pliki tymczasowe. Dyski, zwłaszcza te oparte na magnetycznych talerzach, działają optymalnie, gdy zapewniona jest odpowiednia "pusta" przestrzeń na dysku.
-    Obsługiwane są tylko systemy przechowywania oparte na systemie Windows. Systemy przechowywania NAS lub SAN nie są oficjalnie testowane ani obsługiwane przez SOLIDWORKS. 

Analiza oprogramowania wspomagającego 

 • System operacyjny

-    Windows 11 jest obsługiwany od SW 2022 SP2 i nowszymi wersjami 
-    SOLIDWORKS 2020 był ostatnią wersją obsługiwaną w systemie Windows 7 SP1 (64-bitowym).
-    eDrawings 2023 jest obsługiwany w systemach operacyjnych macOS 11.0 (Big Sur) lub wyższych.
-    Dodatkowe informacje odnośnie do wspieranych systemów znajdują się na stronie SOLIDWORKS system requirements

 • SOLIDWORKS Network License (SNL) Server

SOLIDWORKS w swojej ofercie posiada również rozwiązania sieciowe tzw. licencje pływające. Licencje te są wewnętrznie połączone w sieć zamiast być aktywowanymi jako samodzielne licencje. Wymagania sprzętowe i systemowe dla serwerów licencji są nieco inne niż dla rozwiązań stanowiskowych. 
-    Serwer licencji sieciowych (SNL) SOLIDWORKS 2023 jest obsługiwany tylko pod systemami Windows 10, Windows 11, Windows Server 2016, 2019 i 2022.
-    SOLIDWORKS oferuje wsparcie dla pewnych środowisk wirtualnych. Proszę zapoznać się z listą zatwierdzonych środowisk wirtualnych na stronie wymagań SOLIDWORKS system requirements
-    Dla licencjonowania sieciowego, porty 25734 i 25735 muszą być otwarte przez zapory ogniowe dla dostępu do licencji.

 • Oprogramowanie partnerskie

SOLIDWORKS działa z innymi pakietami oprogramowania. Należy jednak pamiętać, że niektóre starsze wersje tych pakietów nie są obsługiwane w nowszych wersjach SOLIDWORKS. Aby upewnić się, czy oprogramowanie jest kompatybilne i obsługiwane, należy skontaktować się ze swoim dystrybutorem lub producentem oprogramowania.
-    Do działania SOLIDWORKS 2023 niezbędne jest zainstalowanie pakietu Microsoft Office 2016 lub nowszej wersji. Programy Word i Excel są potrzebne do generowania tabel projektowych, raportów analitycznych i zestawień BOM opartych na arkuszu kalkulacyjnym.
-    Aby poprawić wydajność operacji Otwórz/Zapisz/Zapisz jako, SOLIDWORKS zaleca używanie aktualnej i sprawdzonej aplikacji antywirusowej oraz dodanie wyjątków dla plików SOLIDWORKS w oprogramowaniu antywirusowym. 

 • SOLIDWORKS PDM 2023

Wymagania systemowe SOLIDWORKS PDM 2023 obejmują korzystanie z SOLIDWORKS SolidNetwork Licensing (SNL). W celu spełnienia wymagań konieczne jest sprawdzenie wymagań dotyczących serwera licencji sieciowej SOLIDWORKS.
-    Aby uzyskać najlepszą wydajność, firma Computer Controls silnie zaleca stosowanie dedykowanego środowiska serwerowego. Inne konfiguracje, takie jak serwery z dodatkiem kontrolerów domeny, mogą wprowadzać zmienne, które należy unikać, jeśli jest to możliwe.
-    Serwery bazy danych i archiwum SOLIDWORKS PDM 2023 są obsługiwane tylko w systemach operacyjnych Windows Server 2016, 2019 i 2022.
-    Wymagana jest co najmniej 8 GB pamięci RAM lub więcej dla serwerów archiwum i bazy danych. W celu uzyskania zalecanej ilości pamięci w zależności od zastosowania i konfiguracji serwera, należy skonsultować się z pomącą techniczna Computer Controls.
-    Procesor powinien być stosunkowo nowy, Intel lub AMD. 
-    Usługa SOLIDWORKS PDM Web 2 wymaga Microsoft Internal Information Service (IIS).
-    SOLIDWORKS ostatnio wprowadził obsługę niektórych wirtualnych środowisk. Wymagania systemowe SOLIDWORKS zawierają listę zatwierdzonych środowisk wirtualnych, na którą należy się zapoznać.

 • Wymagania eDrawings

eDrawings 2023 jest obsługiwany tylko w systemach Windows 10, Windows 11, macOS 11.0 lub nowszych.
-    Aplikacja mobilna eDrawings 10.X.X jest obsługiwana na urządzeniach mobilnych z systemami iOS i Android.
-    eDrawings 2023 obsługuje urządzenia wirtualnej rzeczywistości HTC VIVE™ i HTC VIVE Pro™ do przeglądania modeli eDrawing w trybie VR.

 • Wymagania SOLIDWORKS Visualize

SOLIDWORKS Visualize jest aplikacją do renderowania zdjęć i animacji, która może korzystać zarówno z procesora CPU, jak i karty graficznej GPU (tryb hybrydowy). Oprócz ogólnych zaleceń dotyczących sprzętu SOLIDWORKS, istnieją dodatkowe czynniki, o których warto pamiętać przy korzystaniu z SOLIDWORKS Visualize. 
-    Aby uzyskać hybrydowe i oparte na GPU renderowanie, SOLIDWORKS Visualize wymaga wsparcia NVIDIA iRay z kartami graficznymi opartymi na CUDA 11 lub nowszych.
-    W trybie hybrydowym, SOLIDWORKS Visualize 2022 obsługuje karty graficzne ProRender znajdujące się na kartach graficznych Radeon i FirePro.
-    Aby włączyć tryby renderowania hybrydowego, SOLIDWORKS Visualize wymaga co najmniej 2 GB pamięci GPU, a funkcja Denoiser wymaga co najmniej 4 GB. Zaleca się co najmniej 4 GB lub więcej.
-    Zaleca się  stronę SOLIDWORKS Visualize Benchmark w celu uzyskania wyników wydajności systemu i dodatkowych zaleceń dotyczących konfiguracji systemów do renderowania w SOLIDWORKS Visualize.

 • Wymagania SOLIDWORKS Network

SOLIDWORKS jest testowany tylko w środowiskach sieciowych Windows Networking i Active Directory od Microsoftu. Sieci Novell i urządzenia magazynowania danych sieciowych nieoparte na systemie Windows nie są testowane, nie są obsługiwane ani nie są zalecane.
-    Usługa sieciowa TCP/IP jest wymagana przy korzystaniu z SOLIDWORKS PDM.
-    Dla klientom z stacjami roboczymi wymagane jest minimum połączenie o prędkości 100 Mb/s, aby mieć niezawodny dostęp do serwera SOLIDWORKS PDM. W przypadku środowisk WAN należy wziąć pod uwagę specjalne wymagania dotyczące pasma i opóźnień.

Udostępnij

Powiązane wpisy

Skomentuj Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *