Blog

Omówienie podręcznika Getting Started with MDK

Omówienie podręcznika Getting Started with MDK

  • Mamy płytkę i co dalej?, czyli jak rozpocząć pracę z Arm Keil MDK 

Rozpoczynając naszą przygodę z aplikacjami wbudowanymi trudno jest mieć wiedze absolutną w tym temacie. Z pomocą przychodzi, a właściwie został opublikowany przez Arm, podręcznik pracy z MDK „Getting Started with MDK”. Można w nim znaleźć zarówno podstawowe informacje na temat budowy programu, bibliotek, przykładów i sterowników, jak również instrukcje jak należy właściwie skonfigurować i zaprogramować nasz produkt, używając dostępnych w środowisku narzędzi.

  • Do kogo książka jest adresowana?

Podręcznik „Getting Started with MDK” odpowiada na podstawowe pytania dotyczące programowania mikroprocesorów Arm-Cortex w programie MDK. Dodatkowo, Arm Keil rozwija narzędzia programistyczne dla układów opartych na architekturze Arm. Narzędzia używane są przez ogromną liczbę developerów, tworzących aplikacje dla produktów pracujących w lotnictwie, bankowości, motoryzacji, transporcie, produkcji, wojsku, czy telekomunikacji. Produkty Arm Keil zawierają kompilatory C/C++, debuggery, środowiska programistyczne i symulacyjne, RTOS i biblioteki oraz płyty uruchomieniowe dla procesorów ARM, Cortex-M, Cortex-R4, 8051, C166 i 251.
Technologia Arm jest najbardziej rozpowszechniona, a korzystają z niej producenci sprzętu z różnych gałęzi gospodarki. Tworzą oni swoje aplikacje na różnym poziomie skomplikowania, począwszy od smartfonów i smartwatchów, po  sprzęt AGD i automotive, gdzie miedzy innymi certyfikacje bezpieczeństwa mają duże znaczenie.

  • Jaki jest cel udostępniania podręcznika?

Uczynić pracę developera łatwiejszą, bardziej ukierunkowaną, czy też w celu unikania błędów, kluczenia i szukania rozwiązań. Książka pomaga stawiać pierwsze kroki, pomagając przy tym unikać strat czasu, chęci i  energii do dalszego działania. Umożliwia naukę podejścia do programowania wbudowanego, korzystając z gotowych programów, przykładów, projektów, czy bibliotek.

 

  • Co można zyskać? 

Korzystając z podręcznika można zyskać wiedzę i doświadczenie. Można stać się profesjonalistą, znacząco skracając czas spędzony nad projektami. Sporą zaletą jest fakt, że nie trzeba tworzyć projektów od podstaw, szukając  informacji chaotycznie w Internecie. 
Podręcznik  składa się z siedmiu głównych rozdziałów  poświęconych tematyce instalacji, strukturze oprogramowania CMSIS, tworzeniu aplikacji, debuggowaniu i oprogramowaniu pośredniemu. W książce szeroko została omówiona również funkcjonalność software oraz konfiguracja sprzętowa. 

  • Treść filmików 

W celu ułatwienia rozpoczęcia pracy nagraliśmy cykl filmików opisujący ten podręcznik: 
Filmik 1 rozpoczyna serię odcinków poświęconych omówieniu podręcznika: „Getting Started with MDK” i dostarcza informacji na temat tego, jak rozpocząć pracę, jak utworzyć nowy projekt oraz jak zainstalować środowisko programistyczne tak, aby wszystko działało prawidłowo. Omawia również różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami: MDK-Essential, MDK-Plus oraz MDK-Professional.

Filmik 2
dostarcza informacji na temat tego w jaki sposób należy sprawdzić prawidłowo zainstalowane oprogramowanie, na temat budowania aplikacji, samego debugowania oraz uruchomienia aplikacji na sprzęcie docelowym.

Filmik 3
opisywał będzie (jest w trakcie tworzenia) CMSIS, czyli Cortex Microcontroller Software Interface Standard. Standard ten zapewnia podstawową strukturę oprogramowania dla aplikacji embedded, które działają na mikrokontrolerach opartych na rdzeniach Cortex-M. CMSIS umożliwia stosowanie spójnych i prostych interfejsów oprogramowania dla procesora i urządzeń peryferyjnych, upraszczając ponowne użycie aplikacji. 
Dodatkowo omówione zostaną komponenty oprogramowania, czyli Event Recorder, Compiler IO i Board Support.

Filmik 4
opowiadał będzie o tematyce tworzenia projektu, jak również o podstawowych zasadach obowiązujących podczas pracy ze środowiskiem. Dodatkowe informacje będą dotyczyły debuggowania oraz korzyści, które można w związku z tym uzyskać.

Filmik 5
dotyczył będzie oprogramowania pośredniego Middleware, w tym komponentów sieciowych, komponentów USB, grafiki, połączeń IoT, czy serwera FTP. Znajdą się w nim dodatkowo informacje na temat konfiguracji, driverów oraz przykładów gotowych rozwiązań.

Filmiki dostępne na naszym You Tube  - Arm Keil playlista

Udostępnij

Powiązane wpisy

Skomentuj Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *