Blog

Aktualizacja Arm Development Studio - wersja 2023

Aktualizacja Arm Development Studio - wersja 2023

Development Studio jest środowiskiem programistycznym IDE i kompleksowym pakietem narzędzi umożliwiającym wydajne tworzenie oprogramowania wbudowanego w języku C/C++. Umożliwia korzystanie z wielu narzędzi developerskich, a poprzez zastosowanie funkcji analitycznych, jest najbardziej wszechstronnym rozwiązaniem do tworzenia oprogramowania embedded, dostępnym na rynku.

Firma Arm wydała aktualizację Development Studio w wersjach 2023.0 Gold, Silver i Bronze. Wkrótce dostępna będzie także edycja 2023.a dla użytkowników Platinum. 

Główne, dodane funkcje technologiczne
Pierwszą, kluczową funkcjonalnością jest wsparcie publiczne dla procesorów Neoverse V2, jak również obsługa najnowszych specyfikacji architektury Armv8-A. Kolejną nowością jest możliwość jednoczesnego śledzenia z wielu komponentów ETR. W najnowszej wersji wprowadzono także ogólne ulepszenia stabilności.

Komponenty Development Studio zostały zaktualizowane do najnowszych wersji:

  • Kompilator Arm dla Embedded został zaktualizowany do wersji 6.20
  • Stałe platformy wirtualne (FVP) oparte zostały na modelach Arm Fast 11.21
  • Arm Streamline – aktualizacja do wersji 8.5.0
  • Analizator grafiki Arm - aktualizacja do wersji 5.12.1.

Neoverse V2
Neoverse V2 to najnowszy rdzeń Arm, którego celem powstania było zapewnienie najwyższej wydajności dla obciążeń w chmurze. Liderzy branży w chmurze, 5G, HPC wybierają Arm Neoverse jako podstawę obliczeniową dla swoich rozwiązań infrastrukturalnych nowej generacji. Zapotrzebowanie na dane jest nienasycone, od 5G przez chmurę po inteligentne miasta.

Arm Development Studio 2023.0 to pierwsza publiczna wersja obsługująca procesor Neoverse V2. Wsparcie zapewniane jest w całym pakiecie i zawiera zarówno Kompilator Arm dla Embedded, debbuger Arm DS oraz Fixed Virtual Platforms. Dostępne są także przykładowe projekty.

Arm Development Studio 2023

Wsparcie architektury Arm
W nowej wersji Development Studio 2023 zostały dodane także najnowsze rozwiązania w zakresie Armv8.8-A i Armv9.3-A. Powstało także Armv8.9-A i Armv9.4-A. Wprowadzono również obsługę dla Virtual Memory System Architecture (VMSA) 2022

Przykład ilustruje niektóre z tych funkcji.

Arm architecture support

Zbieranie śladu z wielu komponentów ETR
W celu wspierania najnowszych rozwiązań, jak również aby sprostać wymaganiom złożonych układów SoC opartych na rdzeniach ARM, debugger Arm Development Studio także musi ciągle ewoluować. W połączeniu z DSREAM-XT można zbierać dane jednocześnie nawet z 16 komponentów CoreSight ETR znajdujących się na chipie.

Collecting a trace from multiple ETR components

Jak ilustruje powyższy diagram dane śledzenia z ETR są kierowane do portu głównego PCIe i gromadzone w buforze 16 GB w sondzie DSTREAM-XT.

Arm Development Studio 2023.0 jest już dostępne
Obecni użytkownicy Arm Development Studio z aktualną subskrypcją mogą bezpłatnie uaktualnić swój produkt do tej wersji. Dla nowych użytkowników dostępna jest bezpłatna, w pełni funkcjonalna 30-dniowa licencja próbna. Licencje Development Studio umożliwiają również korzystanie z Arm Keil MDK.

Wnioski
Arm Development Studio wprowadza ciągłe aktualizacje oraz poprawia funkcjonalność oprogramowania. Zapewnia w swoim środowisku programistycznym obsługę najnowszych procesorów, jak również biblioteki, drivery czy przykłady programów. Debugowanie oraz symulacje pracy gotowych urządzeń pomagają przy tworzeniu systemów wbudowanych. Wersja 2023 dostarcza także nowych rozwiązań, czego efektem jest skrócenie czasu prac związanych z zakończeniem projektów przez developerów oraz uniknięcie błędów podczas ich trwania.

Udostępnij

Powiązane wpisy

Skomentuj Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *