Blog

Wyświetlacze bistabilne rewolucjonizują urządzenia o niskim zużyciu energii

Wyświetlacze bistabilne rewolucjonizują urządzenia o niskim zużyciu energii

Dzięki wyświetlaczom bistabilnym nie ma już potrzeby, aby urządzenia zużywały energię przez cały czas. Nastała era energooszczędności. Nowa, przełomowa technologia wyświetlaczy sprawia, że obraz na nich może być wyświetlany niemal przez nieograniczony czas, bez konieczności zapewniania im stałego dopływu energii. Całkowicie zmienia to sytuację na rynku urządzeń elektronicznych nastawionych na jak najniższe zużycie energii. 

Ynvisible E-paper Displays

Co to są wyświetlacze bistabilne i jak działają

Mówiąc w skrócie, są to takie wyświetlacze, które potrafią wyświetlać ten sam obraz niemal wiecznie, nie wymagając do tego zasilania. Większość z nich działa w oparciu o technologię odbijania światła i należy do tej samej rodziny, co e-papier.

Na rynku funkcjonuje kilka różnych technologii wyświetlaczy bistabilnych, ale ich cechą wspólną jest to, że nie potrzebują prądu do wyświetlania obrazu. Prąd pobierany jest tylko wtedy, gdy obraz ma zostać zmieniony na inny.

Rodzaje wyświetlaczy bistabilnych:

Wyświetlacze elektroforetyczne

Takie wyświetlacze zwykle nazywa się e-papierem. Wykorzystują one mikroskopijne cząsteczki „tuszu” zawieszone w płynie, które tworzą żądany obraz. Przepływ prądu powoduje, że cząsteczki te przybliżają się do powierzchni ekranu lub oddalają się od niej i w ten sposób powstaje obraz.

Bistabilne wyświetlacze ciekłokrystaliczne

Jest to rodzaj wyświetlaczy LCD, w których zastosowano specjalny rodzaj ciekłych kryształów. Pozwalają one wyświetlać obraz bez prądu przez dowolnie długi czas i w zasadzie tylko tym różnią się od zwykłych wyświetlaczy LCD. W ostatnich czterdziestu latach opracowano wiele odmian takich wyświetlaczy, w tym:

  • Bistabilne wyświetlacze ciekłokrystaliczne TN
  • Wyświetlacze z ferroelektrycznymi ciekłymi kryształami stabilizowanymi powierzchniowo (FLC)
  • Zenitalne wyświetlacze bistabilne z wyrównaniem kryształów do siatki (ZBD)
  • Bistabilne wyświetlacze cholesteryczne (BCD). 
  • Wyświetlacze Memory LCD, w których każdemu pikselowi towarzyszy 1-bitowa komórka pamięci, zapewniająca utrzymanie informacji podczas odświeżania

Wyświetlacze elektrochromowe

Wyświetlacze elektrochromowe wykorzystują specjalny materiał, który zmienia swój kolor lub stopień przezroczystości pod wpływem przepływu prądu. Gdy prąd ustaje, materiał ten pozostaje w dotychczasowym stanie przez określony czas, co zwykle nazywamy pamięcią obrazu. W przypadku tych wyświetlaczy czas ten bywa różny, ale generalnie nie są one w pełni bistabilne.

Zalety wyświetlaczy bistabilnych

Wyświetlacze tego rodzaju są pod wieloma względami znacznie lepsze od tradycyjnych:

  1. Energooszczędność: to oczywiste, ponieważ nie wymagają one zasilania do podtrzymywania obrazu. Są one więc idealnym rozwiązaniem do wszystkich zastosowań, w których liczy się jak najmniejsze zużycie energii. Na przykład w urządzeniach przenośnych lub urządzeniach przeznaczonych do stosowania w miejscach o ograniczonym dostępie do elektryczności.
  2. Uproszczone sterowanie: w zależności od zastosowanej technologii, może nie być potrzeby sterowania matrycą TFT — wystarczy adresowanie matrycy pasywnej.
  3. Korzyści z faktu, że są to wyświetlacze refleksyjne: jak wspomniano, wyświetlacze bistabilne są w większości refleksyjne, a więc są dobrze czytelne w słońcu.
  4. Długa żywotność: wyświetlacze bistabilne cechuje dłuższa żywotność, ponieważ nie zużywają się one z powodu ciągłego odświeżania obrazu, tak jak wyświetlacze klasyczne. Dzięki temu idealnie nadają się do miejsc, w których wyświetlacz musi działać niezawodnie przez długi okres czasu, na przykład w przypadku wyświetlania rozkładu jazdy czy jakiegoś oznakowania.

Zastosowania wyświetlaczy bistabilnych

Omawiane wyświetlacze mają wiele potencjalnych zastosowań, takich jak:

  1. Elektroniczne cenówki: ponieważ są energooszczędne i wytrzymają wiele lat.
  2. Cyfrowe oznakowanie: ponieważ mogą wyświetlać ten sam obraz w nieskończoność, nie pobierając prądu. Są więc świetne do reklam zewnętrznych lub do systemów transportu, w których zawartość ekranu nie zmienia się często. Tu znajdziesz więcej informacji o cyfrowym oznakowaniu.
  3. Czytniki książek: z uwagi na zdolność do wyświetlania tekstu i obrazu z wysokim kontrastem, szerokimi kątami widzenia i czytelnością w słońcu. Energooszczędność i żywotność tych wyświetlaczy czyni je idealnym wyborem do takich zastosowań.

Wnioski

Wyświetlacze bistabilne wykorzystują nowatorską technologię, która ma potencjał, by zrewolucjonizować obszary zastosowań wyświetlaczy elektronicznych. Dzięki energooszczędności, żywotności i wytrzymałości nadają się one do pracy w różnych warunkach i mogą być wdrażane w rozmaitych projektach.

Udostępnij

Powiązane wpisy