Blog

PicoScope - dekodowanie I3C, nowa funkcjonalność oscyloskopów

PicoScope - dekodowanie I3C, nowa funkcjonalność oscyloskopów

Pico Technology powstało w 1991 roku i szybko stało się liderem w dziedzinie oscyloskopów PC. Pico zawsze było doceniane za dostarczanie innowacyjnych, opłacalnych alternatyw dla tradycyjnych urządzeń testujących i produktów do akwizycji danych. Efektem tych działań jest wysokiej jakości oprzyrządowanie, przystępne cenowo dla wielu użytkowników. Dla uwzględnienia nowości, jak również w wyniku realizacji celu firmy, którym jest dostarczanie kompaktowych, konkurencyjnych rozwiązań, Pico Technology konsekwentnie wprowadza ulepszenia. W ostatnim czasie zespół zajmujący się dekodowaniem, intensywnie pracował nad dodaniem analizy kolejnego protokołu. Do obecnego dekodowania między innymi UART / RS-232, I2C, I2S, SPI, CAN, LIN, czy FlexRay, dodane zostało dekodowanie szeregowe I3C. Nowa użyteczność zaimplementowana została zarówno w wersji PicoScope 6 - w wersji stabilnej, jak i PicoScope 7 „wczesny dostęp”. Przebiegi MIPI I3C Basic Specification mogą być teraz wyświetlane i analizowane przy współpracy z PicoScope o wystarczającej przepustowości i głębokości pamięci.

PicoScope w wersji 6 i 7
Oscyloskopy komputerowe to najnowszy etap w rozwoju technologii oscyloskopów. Łączą w sobie możliwości pomiarowe urządzeń Pico Technology z wygodą obsługi za pośrednictwem komputera dostępnego na biurku użytkownika. W programie PicoScope można wyświetlać proste widoki, przedstawiające podstawowe informacje oscyloskopu, jak również korzystać z wielu zaawansowanych funkcji. Jedną z funkcji programu PicoScope w wersji 6 oraz w wersji 7 jest dekodowanie sygnałów interfejsów cyfrowych. Można do nich zaliczyć interfejs komunikacyjny I3C oraz jego poprzednią wersję I²C.

Interfejs komunikacyjny I3C
I3C to średniej prędkości interfejs sterowania i magistrali danych służący do podłączania urządzeń peryferyjnych do procesora aplikacji w systemach wbudowanych oraz szeregu aplikacji mobilnych, IoT i motoryzacyjnych.
Pico_I3C

Zaimplementowany jako 2-przewodowy interfejs szeregowy, I3C zapewnia cechy architektury standardu I²C, ale z dodatkiem trybów wysokiej szybkości transmisji danych, które wcześniej wymagały architektury 4-przewodowej magistrali SPI. Dekoder PicoScope I3C wykrywa mieszany ruch I²C / I3C. PicoScope może jednocześnie dekodować ruch wielu magistrali przy użyciu dostępnych analogowych lub cyfrowych kanałów wejściowych. Na dzień dzisiejszy dekodowanych jest ponad 30 protokołów przez oprogramowanie, a producent zapowiada, że w przyszłości będzie ich więcej. Zarówno oprogramowanie PicoScope 6, jak i PicoScope 7 (Early Access) można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej Pico Technology.

Wnioski
Producent oscyloskopów Pico Technology dostarcza wszelkich starań, aby były one konkurencyjnym wyrobem dla urządzeń autonomicznych. Zaletą urządzeń PicoScope jest fakt, że można zwiększać ich funkcjonalność dzięki wprowadzaniu nowych możliwości np. odczytu, czy dekodowania przebiegu, zapisanego w pewnym standardzie. Oprócz wcześniej dekodowanych transmisji danych, między innymi UART / RS-232, I2C, I2S, SPI, CAN, LIN, czy FlexRay, firma postawiła na nowości. Jedną z nich jest dekodowanie interfejsu I3C, który zwiększa możliwości popularnego I²C, zachowując kompatybilność wsteczną. Dla użytkownika nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami, czy też zmianami w firmware urządzeń. Taka budowa systemu pomiarowego dostarcza znaczących korzyści dla właścicieli oscyloskopów. Posiadając urządzenie PicoScope o wystarczającej przepustowości i głębokości pamięci, możemy pracować nad nowymi projektami, integrując je, przy użyciu najnowszych technologii dostępnych na rynku.

Udostępnij

Powiązane wpisy

Skomentuj Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *