Blog

Pasmo 30 GHz w kompaktowym PicoScope USB

Pasmo 30 GHz w kompaktowym PicoScope USB

Oscyloskopy to niezbędne narzędzia do pomiaru i analizy sygnałów o dużej prędkości w różnych zastosowaniach. Niektóre z oscyloskopów wykorzystują próbkowanie w czasie rzeczywistym, co czasem powoduje zakłócenia w wynikach pomiarów. Inne natomiast stosują próbkowanie sekwencyjne, które pozwala na dokładne przechwytywanie sygnałów o szerokim paśmie i niskim poziomie zakłóceń. Działa ono jednak tylko w przypadku sygnałów o charakterze cyklicznym lub synchronizowanym czasowo.

W tym artykule przedstawimy nową serię oscyloskopów, która łączy w sobie korzyści obu tych światów – serię oscyloskopów próbkujących PicoScope 9300.

seria oscyloskopów próbkujących PicoScope 9300

Główne cechy oscyloskopów PicoScope 9300
Seria oscyloskopów próbkujących PicoScope 9300 wykorzystuje próbkowanie sekwencyjne z wyzwalaniem, do dokładnego pomiaru sygnałów o szerokim paśmie lub o szybkich zmianach. Takie rozwiązanie eliminuje koszty i zakłócenia związane 
z bardzo szybkimi systemami próbkowania czasu rzeczywistego, takimi jak oscyloskopy tradycyjne. Dzięki pasmu przepustowości wynoszącemu 30 GHz, możliwe jest mierzenie przebiegów o czasie narastania wynoszącym zaledwie 14 ps, a niski poziom zakłóceń próbkowania umożliwia uzyskanie rozdzielczości czasowej aż do 0,064 ps. Częstotliwość próbkowania sekwencyjnego wynosząca 1 MS/s nie ma sobie równych w porównaniu z innymi oscyloskopami próbkującymi. Pozwala to na szybkie tworzenie przebiegów, diagramów i histogramów.

Picoscope 9300 to kompaktowe jednostki dwu i czterokanałowe zajmujące niewiele miejsca na stanowisku pracy. Ich rozmiary pozwalają je łatwo przenosić wraz z laptopem, co pozwala na wykonywanie testów mobilnie, w terenie. Zamiast korzystać z oddzielnych głowic pomiarowych, które trzeba przypinać do dużego oscyloskopu stołowego, PicoScope 9300 można umieścić bezpośrednio obok urządzenia i połączyć za pomocą krótkich kabli koncentrycznych.

Wszystkie niezbędne funkcje znajdują się w samym oscyloskopie, co eliminuje potrzebę wydawania środków na dodatkowy sprzęt i oprogramowanie. Istnieje również możliwość wykorzystania oscyloskopu PicoScope 9300 w połączeniu z niezależnym generatorem szybkich impulsów różnicowych. 

Jeśli interesuje Cię badanie charakterystyki impulsów i kształtu fal, potrzebujesz oprogramowania, które wykorzystuje zalety przetwarzania sygnału w sposób bezpośredni. Takim oprogramowaniem, dostępnym dla oscyloskopów próbkujących PicoScope 9300, jest PicoSample.

Co to jest PicoSample?
PicoSample to zaawansowane oprogramowanie służące do analizy sygnałów o wysokiej prędkości i szerokim paśmie. Oferuje wiele funkcji i pomiarów, które pomagają w badaniu i ocenie impulsów, przejść i przebiegów zgodnie ze standardem IEEE 181. Oprogramowanie PicoSample umożliwia również analizę sygnałów modulowanych w czasie i częstotliwości oraz pomiary TDR/TDT.

Aby skorzystać z oprogramowania PicoSample wystarczy podłączyć oscyloskop próbkujący PicoScope 9300 do komputera z zainstalowanym oprogramowaniem PicoSample. Dzięki temu zyskujesz dostęp do szerokiego zakresu możliwości, w tym przeprowadzenia ponad 100 automatycznych pomiarów impulsów, przejść i przebiegów zgodnych ze standardem IEEE 181. Ponadto oprogramowanie umożliwia wykonywanie ponad 60 różnych funkcji matematycznych, w tym algebraicznych, logarytmicznych, trygonometrycznych, pochodnych oraz logicznych. Można również wykonać rzeczywistą, wektorową i urojoną transformatę Fouriera FFT / IFFT z wykorzystaniem sześciu funkcji okna. Dodatkowo, PicoSample pozwala na analizę charakterystyki szerokopasmowej modulowanej obwiedni, co stanowi nieocenione wsparcie w procesie debugowania i weryfikacji szerokopasmowych modulatorów impulsów lub danych oraz wzmacniaczy ścieżki obwiedniowej.

Pico Technology Ltd. ogłasza główne aktualizacje oraz nowe dodatki do swoich innowacyjnych oscyloskopów PicoScope z serii 9000, przeznaczonych do pracy z komputerami PC. Wprowadzając model o pasmie szerokości 30 GHz oraz zaktualizowane wersje o pasmach 5 GHz, 16 GHz i 20 GHz, PicoScope ustanawia nowe standardy w dziedzinie testowania i pomiarów. Firma Pico Technology jest uznanym na rynku liderem w produkcji oscyloskopów USB o szerokim zakresie pasm – od 10 MHz do 30 GHz.

PicoScope z serii 9000

Zastosowanie
Oscyloskopy PicoScope 9300 o pasmach sięgających do 30 GHz znalazły swoje zastosowanie w dziedzinach cyfrowych i telekomunikacyjnych, gdzie osiągają prędkości przekraczające 10 Gb/s, a także w aplikacjach mikrofalowych do 25 GHz. Dodatkowo są idealne w zastosowaniach wymagających precyzyjnego taktowania. Urządzenie te oferują także opcjonalne funkcje, takie jak konwerter optyczno-elektryczny oraz analizy reflektometryczne w dziedzinie czasu, co wzbogaca potężny, kompaktowy i ekonomiczny zestaw narzędzi pomiarowych o dodatkowe możliwości.

PicoScope 9000 jest w stanie z łatwością analizować jakość gigabitowych strumieni danych oraz kształt fal modulowanych w zakresie radiofali i mikrofal. Jest to narzędzie używane do pomiaru sygnałów, które obecnie szeroko stosowane są w sieciach komunikacyjnych, komputerowych, diagnostyce, śledzeniu, systemach obrazowania, a także w kontrolach, aż po zastosowania w naszych własnych domach czy samochodach.

Wnioski
W przeciwieństwie do tradycyjnych oscyloskopów, które są zwykle obciążone dużymi kosztami, zajmują dużo miejsca, zużywają dużo energii i wymagają kompromisów w zakresie współdzielenia kanałów, produkty PicoScope nie mają tych ograniczeń. Zamiast tego opierają się na sygnałach powtarzalnych lub czasowych, które są typowe dla większości sygnałów pochodzących ze świata rzeczywistego. Dzięki temu są w stanie dokładnie i szczegółowo analizować szybkie kształty fal oraz dane, nie rezygnując z wysokiej częstotliwości próbkowania i rozdzielczości, nawet przy jednoczesnym korzystaniu z wielu kanałów wejściowych.

Udostępnij

Powiązane wpisy

Skomentuj Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *